دایره مینا

منتخب آثار دکتر حمید رضا ابراهیم زاده

دایره مینا

منتخب آثار دکتر حمید رضا ابراهیم زاده

دایره مینا

منتخب مقالات. اشعار و آثار پژوهشی. فرهنگی. اجتماعی حمیدرضا ابراهیم زاده

زیان فرار از دعوت به نیکی

يكشنبه, ۱۵ بهمن ۱۳۹۶، ۱۲:۰۰ ق.ظ

زیان های فرار از دعوت به نیکی

برخی از جاه طلبی ها و خود سری های وبعضا فرصت طلبی ها وفرصت سوزی ها در رفتار برخی ازنو ایرانیان   هیچ شباهتی به پندار وگفتار وکردارنیک اجدادشان ندارد وباید گفت ؛ بیشعوری ناشی ازفقر تربیت درست آزارشان می دهد.

و بیماری مهلکی به نام بی فرهنگی وتوهم فرهنگ  در رگ وجانشان رسوب کرده است و ازآن هیبت فاخر فقط تفاخر و ادعایش مانده است.

نظیر :عکس  وفیلم گرفتن ازصحنه های جنایت وکمک نکردن به رفع جنایت.

 کولاک سلفی های دسته جمعی از جهنم پلاسکوی درحال ریزش، و دست پاگیر شدن برای خدمت رساندن به حادثه دیدگان.

فیلمبرداری از زن پریشان حال عریان درخیابان ونه کمک به او.

آموزش تخریب و دزدی از عابربانک ودست انداختن  وآزار پیرمرد و سلفی گرفتن ازآن.

برندسازی مذبوحانه ازکودک خردسال صرف گفتن واژه مضحک کچلیک.

وفیلمبرداری ازمراسم قتل حیوانات وبه نوعی اعدام اخلاق و منتشر کردن آن درفضای مجازی و....

هیچکدام نشان سلامتی رفتار ویا با فرهنگ بودن نیست. بلکه برعکس اشاعه ی بی فرهنگی نهادینه شده ای  است که  مدعیان  مدرنیته ویا بیماران جهش یافته برای آیندگان برجای می گذارند.

تفاخر به پیشنیان شجاع و نوع دوست داشتن و تظاهر به فرصت طلبی ودنائت باهم درتعارض است.

همین تعارضات ونمونه هایی از آنتروپی های جامعوی نشان از فقر تربیت و وارفتگی فرهنگی وسلب آموزش ازخود و بی توجهی به اقامه تلاش برای به پاداشتن نیکی ها و ذایل ساختن بدی ها دارد.

این مشت از نمونه ها وتعمیم به خروار دلیلی نیست که مهرورزی ایرانیان فهیم ونجیب وموقر و مهرورز ونوع دوست ندیده گرفته شود. همیشه نیک کرداری نیکان ، امید بخش و رفتار ساز است...

باید تلاش کنیم تا درکنار نقادی از رفتار زشت اینان .آموزش وتربیتشان را جدی بگیریم و خودمان را درتلافی از رفتارشان همرنگ نکنیم.وبه تقبیح ونقادی دل خوش نکنیم که روی دیگر سکه ی نقد جایگزینی راهکارهای ارزشمند و پویا ست.

وبدانیم که اگر اقامه ی امر به معروف ونهی ازمنکر مسکوت بماند ؛ شاهد رفتارهای خطر ساز دیگر هم خواهیم بود.

به جای اشاعه دادن به زشت کرداری هایشان برای تقبیح عمل  وکردارشان. نیک کرداری را جایگزین خلا اخلاق شهروندی کنیم و برای آموزش وتربیت شهروندان از خود مایه بگذاریم وهزینه کنیم. که حضرت حق فرمود:

  واز شما باید گروهی باشند که دیگران را به نیک کرداری دعوت کنند واز بد رفتاری دورشان بدارند.  ( سوره آل عمران  104)

 والی الله المصیر.

حمیدرضا ابراهیم زاده

13  بهمن 1396


پانوشت:

دلنوشته ی یکی از اساتید محترم دانشگاه

من از مردم ایران می ترسم !

چند سال پیش که استان گیلان و شهررشت برف سنگینی بارید و شهر چند روزی دچار بحران شده بود ، از دوستی شنیدم که نان لواش هر بسته تا بیست هزارتومان فروخته شد .

قبل از زلزله کرمانشاه ، قیمت کانکس حدود یک و نیم تا دو میلیون بود و پس از زلزله قیمت کانکس به حدود هفت میلیون رسید.

با یک برف که شهر تهران به بحران رسیده ، قیمت کرایه تاکسی از فرودگاه امام تا شهر تهران به یک میلیون رسیده است .

اینکه مسٸولین مدیریت بحران بلد نیستند ، عجیب نیست ، چون مدیریت یک تخصص آموختنی است که این عزیزان نیاموخته اند.

اما چه بلایی بر سر انسانیت آمده است . خیلی دوست دارم کسانی که در شهر رشت نان لواش را بسته ای بیست هزارتومان به مردم فروخته اند از نزدیک ببینم  ، برایم جالب است فروشنده کانکس هفت میلیونی خانواده دارد یا نه ؟ راننده تاکسی که کرایه یک میلیونی از مسافرش طلب می کند ، به کدام خدا اعتقاد دارد ؟

حتما فیلم دوربین مخفی ایرانی که اخیرا منتشر شد دیده اید که مردم عادی کوچه و خیابان چگونه پولهای یک نابینا را با وقاحت تمام می دزدند !

من از مردم ایران می ترسم !

از خودم بعنوان یک معلم دانشگاه خجالت می کشم که در تربیت این نسل مسٸولیت داشته ام و درست تربیت نکرده ام ، معلمان مدرسه ، روحانیون و وعاظ ، صدا و سیما ، آموزش و پرورش ، وزارت فرهنگ و ارشاد و ... همه کسانی که به هر نحو سهمی در فرهنگ سازی داشته ایم باید خجالت بکشیم .

وقتی شنیدم در بحران هسته ای و سونامی شهر فوکوشیما ، پنجاه نفر داوطلب شدند برای خنک نگهداشتن رآکتور هسته ای (مرگ ) تا مردم شهر فرصت پیدا کنند از شهر خارج شوند ، درجه شرمساری ام بیشتر می شود .

وقتی شنیدم در زمان تخریب برج های دوقلو در یازده سپتامبر تاکسی های شهر نیویورک مردم را رایگان جابجا می کردند ، از شدت خجالت آب می شوم.

من از مردم ایران می ترسم !!

من بخاطر تمام کوتاهی هایم در عرصه فرهنگ اجتماعی از تاریخ ایران شرمسارم . -
#انسانیت_را_فراموش_نکنیم
#مردم_دزد؟
  دکتر امیدهاشمی


تمامی حقوق مربوط به این اثردرانحصارمولف محفوظ می باشد

  • حمیدرضا ابراهیم زاده

نظرات (۲)

«طنز؛ ستاد مدیریت بحران یا ستاد غافلگیری؟ در برخی سازمان‌های وابسته به شهرداری و فرمانداری هاوغیره، به ازای یک شغل چهار نیرو وجود دارد که پرداخت حقوق و مزایای آنها هزینه بزرگی را به شهرداری تحمیل می‌کند‌.» یک جورهایی عین هیات دولت خودمان است‌. سه تا وزیر تصمیم می‌گیرند‌، پنج تا وزیر کار می‌کنند‌، بقیه‌شان حقوق می‌گیرند‌! صبح‌ها می‌روند دفتر سرپرستی استان صبحانه‌، سر ظهر یک زنگ می‌زنند دفتر وزارت ببینند منوی ناهار چیست‌. اگر خوب بود که می‌روند وزارت ناهار‌. اگر نبود زنگ می‌زنند به بقیه وزرا ببینند دفتر آنها ناهار چه می‌دهند‌. عصرها هم یک کله پاچه‌ای خوب نزدیک پاستور هست دور هم جمع می‌شوند سیتی‌صفا‌! موقع حقوق گرفتن هم که می‌شود بیا و ببین چه قشقرقی راه بیندازند سر حقوق‌! یک‌جوری هم شبیه ستاد مدیریت بحران می‌ماند‌. یک عالمه آدم داخلش دارند حقوق می‌گیرند دست آخر یکی از پای سفره بلند می‌شود می‌آید جلوی دوربین با دست دهان چرب و چیلی‌اش را پاک می‌کند و می‌گوید‌: غافلگیر شدیم‌!
سلام وقت بخیر
امام صادق(ع) خطاب به یکی از شیعیان می‌فرماید که رسول خدا(ص) فرمودند: اگر شش خصلت در انسان باشد، او را به اعلا درجه قرب خدا می‌رساند که این آدم با این صفات گویی پیش روی خدا ایستاده است، بلکه دست راست خدا می‌شود. "یکی از آن خصلت‌ها اینست که؛ انسان بپسندد برای دیگران، آنچه را که برای خودش می‌پسندد و نپسندد برای دیگران، آنچه برای خودش پسندیده نیست."
 
 رسول خدا خطاب به امیرالمؤمنین(ع) فرموده است: سه نفر زیر سایه عرش خدا راه دارند، یعنی جایگاهی که هر کسی نمی‌تواند آنجا برود. اولین این اشخاص کسی است که برای دیگران بپسندد، آنچه را که برای خودش می‌پسندد و نپسندد برای دیگران، آنچه برای خودش پسندیده نیست. 
همچنین در حدیثی دیگر به امیرالمؤمنین(ع) گفتند: عادل کیست؟ حضرت فرمود: آن انسانی که برای دیگران بپسندد، آنچه را که برای خودش می‌پسندد و نپسندد برای دیگران آنچه برای خودش پسندیده نیست.
 
 امام باقر(ع) می‌فرمایند: "شیعه شناخته نمی‌شود مگر با تواضع. از حضرت پرسیدند: تواضع چیست؟ حضرت فرمود: انسان با مردم برخوردی داشته باشد که دلش می‌خواهد با او این برخورد را داشته باشند.
" در حدیثی دیگر از معصوم آمده است که کبر باب جهنم را به روی انسان باز و باب بهشت را به روی انسان می‌بندد. از معصوم پرسیدند: کبر برای چه حالتی بد شمرده می‌شود که باب بهشت را می‌بندد و باب جهنم را باز می‌کند. حضرت فرمود: به خاطر اینکه انسان متکبر نمی‌تواند برای دیگران بپسندد، آنچه را که برای خودش می‌پسندد و نپسندد برای دیگران آنچه برای خودش پسندیده نیست. چون تکبر از این صفت جلوگیری می کند
پاسخ:
سلام وسپاس از بذل نگاه ژرف تان
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی